Novela školského zákona ministra Druckera mala byť oveľa ambicióznejšia. Najzásadnejšie reformy sú len naplnením záväzkov z Plánu obnovy, prináša však aj nebezpečné zmeny, vyhlásila poslankyňa NR SR Ingrid Kosová. “Hrozivé je pokračovanie snáh ministerstva experimentovať so životmi rómskych detí. Výsledkom môže byť transformácia segregovaných škôl na národnostné. Takto sa snaží minister vyhnúť žalobe EÚ za
Novela školského zákona ministra Druckera mala byť oveľa ambicióznejšia. Najzásadnejšie reformy sú len naplnením záväzkov z Plánu obnovy, prináša však aj nebezpečné zmeny, vyhlásila poslankyňa NR SR Ingrid Kosová.
“Hrozivé je pokračovanie snáh ministerstva experimentovať so životmi rómskych detí. Výsledkom môže byť transformácia segregovaných škôl na národnostné. Takto sa snaží minister vyhnúť žalobe EÚ za segregáciu. Výmena tabule ale nestačí. Tieto kroky znamenajú prehlbovanie segregácie a uväznenie rómskych detí v začarovanom kruhu chudoby,” zdôraznila Kosová s tým, že zavedenie desegregačných štandardov sa javí ako pozitívne, ich znenie však nikto nevidel.
“Ak by chcel minister školstva v tomto naozaj konať, sústredil by sa na zákaz segregácie pri tvorbe školských obvodov aj na ich reformu,” pripomenula Kosová.
Poslankyňa NR SR Viera Kalmárová dodala, že zmena vo financovaní materských škôl je najvýznamnejším schváleným opatrením, no Slovensko sa k tomuto kroku zaviazalo už v Pláne obnovy a ministerstvu sa nepodarilo vyrokovať so samosprávami rovnakú zmenu financovania školských klubov detí.
“Je absurdné, že minister školstva musí hľadať spôsob, ako obmedziť vplyv 3-percentnej strany na rezort, ktorý jej nepatrí. Návrh SNS o zamedzení ‘propagácie netradičnej sexuálnej orientácie’ totiž prinútil ministra zaviesť úplne zbytočné pravidlá pre vzdelávanie nad rámec školského vzdelávacieho programu. Minister sľuboval, že o obsahu vzdelávania budú rozhodovať odborníci, a aj v tom zlyhal. O obsahu vzdelávania po novom budú rozhodovať aj rodičia či rada školy,” dodala Kalmárová.
Viaceré potrebné zmeny však v školskej novele chýbajú, dokonca v rozpore s programovým vyhlásením vlády, upozornila poslankyňa NR SR Tina Gažovičová.
“Kým lepšie platy pre členov vlády si už koalícia schválila, systémové zvýšenie zamestnancov školstva je stále v nedohľadne. Nízke ohodnotenie je pritom jedným z hlavných dôvodov akútneho nedostatku učiteľov. Namiesto plošného zvyšovania platov ministerstvo prišlo s kompenzačným príspevkom, ktorý dostanú iba niektorí učitelia. Formulácia je navyše veľmi vágna a jeho prideľovanie bude prakticky záležať na tom, kto bude sedieť na stoličke ministra,” uzavrela Gažovičová.
Link na stream z tlačovej besedy: https://www.facebook.com/ProgresivneSlovensko/videos/1211158226700964/
Podobné články
Prémier by vianočnou cestou do Moskvy nič nevyriešil, o tranzite plynu musí rokovať v Kyjive
21. decembra
Vyzývame predsedu vlády, nech sa vyjadrí k informáciám, že sa ešte pred Vianocami chystá na návštevu Moskvy, uviedol predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. Udávajú to podľa...
Zora Jaurová: Machalovi nominanti vo FPU spôsobili hneď na prvom stretnutí chaos
20. decembra
Podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zora Jaurová sa zúčastnila na mimoriadnom zasadnutí sa Rady Fondu na podporu umenia, "Po dlhom čase bolo uznášaniaschopné, keďže nominanti...
Zdravotníctvo je dočasne stabilizované, ale stále v ohrození života
20. decembra
Dohoda s odbormi je dobrou správou pre pacientov a sme pripravení kvôli nej prísť do parlamentu, reagoval poslanec Progresívneho Slovenska Oskar Dvořák. "Zdravotníctvo však je dočasne...