Elektronický systém prihlášok na stredné školy má vážne chyby a spôsobuje problémy rodičom aj školám, upozornilo Progresívne Slovensko. Stalo sa to, na čo sme dávnejšie upozorňovali, pretože minister školstva Tomáš Drucker systém spustil narýchlo a bez dostatočného testovania, vyhlásila líderka zmeny v školstve Tina Gažovičová.
“Systém vykazuje množstvo chýb. Rodičom už uplynul termín na podanie prihlášok a teraz celé bremeno leží na školách, ktorým pribudla náročná kontrola podaní. Riaditelia, učitelia aj výchovní poradcovia hovoria o zúfalstve. Minister sa pritom chváli, že digitalizoval jednu zo životných udalostí,“ uviedla Gažovičová.
Podľa nej sa v praxi objavujú konkrétne zlyhania – od chaoticky uvedených typov štúdia až po prázdne PDF namiesto potvrdenia prihlášky pre rodičov. “Základné školy sú v panike a čoskoro sa problémy môžu preniesť aj na stredné školy, keď im začnú prichádzať nejasné alebo chybné prihlášky. Každá jedna prihláška pritom rozhoduje o ďalšej vzdelávacej dráhe konkrétneho dieťaťa,“ zdôraznila.
Líderka zmeny pre školstvo upozornila aj na vysokú cenu projektu. “Ministerstvo za tento nefunkčný systém zaplatilo milióny eur. ePrihlášky vytvorili a testovali firmy DITEC a.s. a Alistiq s.r.o. v rámci existujúcich zmlúv, pričom faktúry týkajúce sa Eprihlášky, ktoré nám ministerstvo zaslalo na základe infožiadosti, sa do konca roku 2025 vyšplhali dokopy nad 6 miliónov eur. A ďalšie faktúry budú nasledovať, keďže vývoj systému stále pokračuje,“ uviedla.
Podľa nej nesmie na zlyhanie doplatiť žiadne dieťa. “Minister musí garantovať, že nikomu nebude v procese prihlášok ukrivdené. Zároveň musí systém zásadne opraviť alebo jeho používanie odložiť ešte predtým, ako sa na jar spustia prihlášky na základné školy a do škôlok. Školy nemôžu znovu čeliť takémuto chaosu,“ dodala Gažovičová.
Líder zmeny v doprave a informatizácii Ján Hargaš upozornil, že nejde o izolovaný problém. “Plán obnovy sa tejto vláde rozpadá pod rukami. Tento týždeň sme hovorili o meškaniach v projekte digitalizácie životných situácií na ministerstve zdravotníctva a dnes vidíme ďalšie zlyhanie – tentoraz na ministerstve školstva,“ uviedol.
Zároveň sa pýta na politickú zodpovednosť. “Čo na to minister Migaľ, ktorý má celý projekt digitalizácie životných situácií na starosti? A pokiaľ ide o firmu DITEC a.s. – každý, kto pracoval v štátnom IT, veľmi dobre vie, o kom je reč. Je neakceptovateľné, že systém za milióny je takto odfláknutý. A okrem toho sa stačí detailne pozrieť aj na ďalšie zákazky, ktoré DITEC a.s. od štátu dostala,“ uzavrel Hargaš.
Podobné články
Slovensko už má Fica plné zuby, za 20 rokov nám život len zhoršil
18. júna
O dôvere pre štvrtú Ficovu vládu dnes nehlasujeme preto, že by mali odvahu predstúpiť pred parlament a požiadať o ňu. Dotlačil ich k tomu až Ústavný súd na podnet Progresívneho...
Michal Šimečka: Ústavný súd nám dal za pravdu, Fico sa už nemá na čo vyhovárať
18. júna
Hovorili sme to od samého začiatku. Ficova vláda mala už v novembri predstúpiť pred parlament a požiadať o dôveru, povedal v parlamente predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka....
Kaliňák v čase konsolidácie vyhodí 700-tisíc na vypratanie predraženej stavby nemocnice v Prešove
18. júna
Progresívne Slovensko upozornilo na ďalšie predraženie prešovskej nemocnice. Ide o takmer 700-tisíc eur bez DPH na upratovanie staveniska po predošlom zhotoviteľovi, ktorého výber totálne...