Vláda si zo zahraničnej politiky urobila nástroj na polarizáciu spoločnosti a šírenie strachu. Sme svedkami najväčšej zmeny v zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska od roku 1998, vyhlásil člen predsedníctva PS Ivan Korčok. “Sme za dobre s ruským agresorom a Maďarskom, ale nie s Českom a Poľskom. Zničili sme V4 aj Slavkovský formát. Hlavnú zodpovednosť za tento stav
Vláda si zo zahraničnej politiky urobila nástroj na polarizáciu spoločnosti a šírenie strachu. Sme svedkami najväčšej zmeny v zahraničnopolitickom smerovaní Slovenska od roku 1998, vyhlásil člen predsedníctva PS Ivan Korčok.
“Sme za dobre s ruským agresorom a Maďarskom, ale nie s Českom a Poľskom. Zničili sme V4 aj Slavkovský formát. Hlavnú zodpovednosť za tento stav nesie vláda a minister zahraničných vecí Juraj Blanár, ktorého jediným poslaním je zlomiť profesionalitu služby. Deje sa to v kľúčovej oblasti obhajoby štátnych záujmov, čo je mimoriadne nebezpečné,” zdôraznil Korčok a dodal, že na ministerstve vládne strach a anarchia.
Kroky vlády znamenajú odchod talentovaných diplomatiek a diplomatov a tí, ktorí zostávajú, prepadajú apatii, dodal Korčok. “Práve preto im chcem vyjadriť podporu a adresovať túto výzvu. Píšte a hovorte pravdu, a nepodľahnite autocenzúre. Rovnako prosím tých, ktorí odišli, aby nezabuchli dvere za diplomaciou. Spoločne ju opäť opravíme, aby profesionálne slúžila Slovensku,” uviedol.
Podpredseda PS Tomáš Valášek poukázal na to, že sme svedkami ničenia profesionality diplomacie.
“Vláda posiela hĺbkové inšpekcie na politicky nepohodlných veľvyslancov. Na ambasádach obrátia všetko naruby, aby našli akékoľvek pochybenie. Iní sú preradení na najnižšiu možnú funkciu, hlboko pod úrovňou ich skúseností, aby odišli sami. A na vyhadzovy využil minister Blanár konsolidáciu,” upozornil Valášek s tým, že takto prišlo o miesto 47 ľudí.
Progresívne Slovensko cez infozákon zistilo, že minister Blanár od svojho začiatku vo funkcii prijal 146 nových ľudí. Teraz pritom tvrdí, že vyhadzuje, lebo musí šetriť, pripomenul Valášek.
“Neverte tomu ani sekundu. Ak by chcel šetriť, stačilo menej najímať, o konsolidácii sme predsa vedeli dávno. Minister pritom nevyhadzuje nových ľudí, ale tých s desiatkami rokov skúseností, ktorým musí zaplatiť odstupné. Cieľom týchto opatrení nie je šetriť, ale nahradiť skúsených ľudí svojimi,” vyhlásil Valášek.
V rezorte zahraničných vecí býva rozpočet veľmi napätý, no jeho súčasné kroky znamenajú vyhadzovanie peňazí do vzduchu, upozornil odborník PS na bezpečnosť Peter Bátor.
“Ministerstvo investovalo takmer 100-tisíc eur do diplomata, na jeho bývanie, plat. Toto vedenie ho po roku bezdôvodne poslalo naspäť domov, dokonca ho vyhodili. A spolu s ním aj takmer 100-tisíc eur do vzduchu. Takto vyzerá nehospodárne nakladanie s financiami štátu. Toto nie je konsolidácia, ale hazardovanie so skúsenými ľuďmi a reputáciou Slovenska,” uzavrel Bátor.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...