Prejsť na obsah

Chceme spraviť verejnú dopravu kvalitnou, atraktívnou a výhodnou, predstavili sme lístok CeloSlovák

Progresívne Slovensko chce spraviť verejnú dopravu kvalitnú atraktívnu a výhodnu, predstavilo lístok CeloSlovák. Lístok je symbolom verejnej dopravy, ktorá spĺňa potrebu ľudí, šetrí naše peňaženky aj svet okolo nás, vyhlásil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka. „Je hanba, v akom stave je slovenská železničná doprava, a že ani po desaťročiach sľubov nie je dokončená


Progresívne Slovensko chce spraviť verejnú dopravu kvalitnú atraktívnu a výhodnu, predstavilo lístok CeloSlovák. Lístok je symbolom verejnej dopravy, ktorá spĺňa potrebu ľudí, šetrí naše peňaženky aj svet okolo nás, vyhlásil predseda PS a podpredseda EP Michal Šimečka.

„Je hanba, v akom stave je slovenská železničná doprava, a že ani po desaťročiach sľubov nie je dokončená diaľnica do Košíc. Je hanba, že verejná doprava v mestách a medzi obcami často nemá potrebnú kvalitu, intenzitu a prepojenosť. Kým sa nezlepší dopravná situácia, budú pretrvávať aj ostatné problémy regiónov,“ uviedol Šimečka s tým, že PS v kampani často využíva na prepravu práve vlaky, aj preto si v hnutí dobre uvedomujú ich stav. 

Na tlačovke Progresívne Slovensko predstavilo časť opatrení pre zlepšenie hromadnej dopravy na Slovensku, ale aj jedno špeciálne riešenie.

Pre nás symbolickým opatrením je lístok CeloSlovák. Ide o ročný predplatný lístok za veľmi výhodnú cenu. Ľuďom umožní neobmedzene využívať všetky formy verejnej dopravy na celom Slovensku. Okrem vlakov hovoríme aj o MHD, a o regionálnej autobusovej doprave. Jednoducho povedané: jeden lístok na celé Slovensko za výhodnú cenu,“ priblížil Šimečka.

CeloSlovák je sociálne, aj klimatické opatrenie, ktorého cieľom je zvýšenie záujmu o verejnú dopravu, priblížila podpredsedníčka PS a odborníčka na sociálne veci Lucia Plaváková. 

Na Slovensku je mnoho ľudí, ktorí si nemôžu pravidelné cestovanie autom dovoliť. Sú denne odkázaní na hromadnú dopravu a aj kvôli ním musíme urobiť viac pre jej zlepšenie,“ povedala Plaváková a dodala, že filozofiou lístka je, aby sa každému, kto viackrát do týždňa použije nejaký druh hromadnej dopravy výrazne viac oplatilo kúpiť si CeloSlovák. 

PS chce verejnú dopravu zatraktívniť nielen zavedením CeloSlováku, ale aj ďalšími opatreniami. Odborník na dopravu hnutia Martin Pekár priblížil, ako chce hnutie zabezpečiť fungujúcu železničnú dopravu. 


Potrebujeme zlepšiť ponuku. Znamená to viac vlakov, ktoré budú jazdiť častejšie a najmä načas, odstrániť meškania a zlepšiť stav tratí. Takmer 40 % koľajníc je v nevyhovujúcom stave. Potrebujeme sa zamerať na dlhodobú víziu modernizácie a rozvoja železníc, elektrifikáciu tratí, modernizáciu na vyššiu rýchlosť a zvýšenie kapacity preťažených tratí,“ uviedol Pekár.

Ekonomický expert PS Štefan Kišš poukázal, že do železníc Slovensko investuje v porovnaní s okolitými krajinami výrazne menej.“Železničná doprava je naša priorita. Preto potrebujeme zvýšiť financovanie zo strany štátu aj príjmy vďaka viac prepraveným ľuďom aj tovarom a zabezpečiť finančnú stabilitu. Lepšiu hodnotu za peniaze dosiahneme efektívnou priorizáciou investičných projektov – teda realizovať najprv najviac prínosné projekty,“ uzavrel Kišš.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Sponzorské dary Tiposu vzbudzujú otázky, no minister športu mlčí

Štátna spoločnosť Tipos zvláštnym spôsobom sponzorovala koncert Patrika Vrbovského a podporila akciovú spoločnosť MMA organizácie, v ktorej dozornej rade sedí Vrbovský s Attilom...

Bizarná vládna dotácia za 57-tisíc eur nepomôže nikomu, len Smeru

Vláda pridelila obci Babinec so 60 obyvateľmi dotáciu 57-tisíc eur na ihrisko, na ktorom sa má hrať hádzaná. V čase, kedy sa musia ľudia zbierať napríklad na opravu okien v košickej...

Ursula von der Leyenová mala najlepší program s dôležitými prioritami

Europoslanci a europoslankyne Progresívneho Slovenska podporili za predsedníčku Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú, pretože mala najlepší program s prioritami ako dostupné bývanie,...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare