Prejsť na obsah

Americké clá výrazne zasiahnu slovenský priemysel, chceme na mimoriadnom výbore počuť riešenia 

Uvalenie ciel Spojenými štátmi na import automobilov je politické a zahraničnopolitické zlyhanie aj Ficovej vlády, ktorá stavila veľa na amerického prezidenta Trumpa a politici Smeru, Hlasu a SNS sa tešili, že Donald Trump vyhral. Robert Fico bol v Spojených štátoch, kde hovoril aj s Elonom Muskom práve o clách a o možnosti ich odvrátenia. Dnes

Uvalenie ciel Spojenými štátmi na import automobilov je politické a zahraničnopolitické zlyhanie aj Ficovej vlády, ktorá stavila veľa na amerického prezidenta Trumpa a politici Smeru, Hlasu a SNS sa tešili, že Donald Trump vyhral. Robert Fico bol v Spojených štátoch, kde hovoril aj s Elonom Muskom práve o clách a o možnosti ich odvrátenia. Dnes už je jasné, že tieto snahy zlyhali, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka. 

“To, čo príde, bude veľký úder pre európsku a špeciálne slovenskú ekonomiku a priemysel. Na Slovensku v automobilovom priemysle pôsobí približne 200-tisíc ľudí. Máme automobilky, ktorých veľká časť vývozu práve smeruje do Spojených štátov,” dodal Šimečka.

Predseda PS vyzýva premiéra, aby v tejto kritickej chvíli pre slovenský automobilový priemysel reálne konal. “Pamätáte si, keď išlo o európske témy, ako napríklad kvalita potravín? Vtedy nemal problém iniciovať stretnutie napríklad premiérov krajín, ktorí sú dotknutí týmto problémom,” povedal.

Premiér by mal podľa Šimečku začať okamžite rokovať s automobilkami, nielen tými, čo sú na Slovensku, ale aj s ich matkami. “Mal by túto tému preniesť na európsku úroveň. Slovensko má dokonca európskeho komisára pre obchod Maroša Šefčoviča. Predseda vlády sa venuje všetkému možnému – prevratom, mimovládkam, dvom pohlaviam v ústave. Teraz by sa mohol chvíľu venovať aj problémom slovenského priemyslu, ktorý čaká naozaj ťažké obdobie,” zdôraznil. 

Zavedenie týchto ciel podľa podpredsedu PS Michala Trubana ukazuje, ako je pre Slovensko strategicky dôležité, aby malo diverzifikovanú ekonomiku a vedelo oveľa lepšie zvládať aj takéto otrasy. “Musíme mať veľmi dobré malé a stredné podnikanie, špeciálne slovenské malé a stredné firmy by mali byť konečne prioritou aj tejto vlády. Od 1.4. tu máme transakčnú daň, ktorá robí presný opak,” doplnil.


“Zvolávame mimoriadny hospodársky výbor, kde by sme sa chceli rozprávať s ministerkou Denisou Sakovou a ministrom Ladislavom Kamenickým o tom, ako našu ekonomiku spraviť rozmanitejšou a odolnejšou do budúcnosti. Chceli by sme od nich konkrétny plán, ako budú komunikovať s aktérmi v tejto oblasti, či už v automobilovom priemysle alebo so združeniami malých a stredných podnikateľov,” uzavrel podpredseda PS Ivan Štefunko.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Štefan Kišš: Každý deň akože konsolidácie na spôsob Kamenického je ďalším ohrozením budúcnosti krajiny

Ficova drahota a transakčná daň na ľudí dopadajú čoraz tvrdšie. Štátny dlh stále rastie. V prepočte na občana je to viac ako 14-tisíc eur, od nástupu Ficovej vlády o 1500 eur viac....

Michal Šimečka: Vyzývam premiéra Fica, aby zrušil cestu do Moskvy

Minimálne 9 mŕtvych a 70 zranených vrátane detí v Kyjeve. Ďalší vražedný ruský útok jasne ukazuje, že Putinov režim nemá záujem o mier. "Vyzývam premiéra Fica, aby zrušil svoju...

Ján Hargaš: Kto ešte nebol za tejto vlády štátnym tajomníkom, nech sa hlási u ľubovoľného ministra

V čase konsolidácie má Ficova vláda historicky najvyšší počet štátnych tajomníkov a minister investícií Samuel Migaľ ešte pridá ďalšieho - v poradí už 36-teho. "Na ministerstve...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare