Prejsť na obsah

13. dôchodky pod taktovkou ministra práce Tomáša sú darčekom v prezidentskej kampani Petra Pellegriniho

Tlačové správy

Progresívne Slovensko opätovne upozorňuje na návrh ministra práce Erika Tomáša na obmedzenie daňovej asignácie pre mimovládne organizácie z dôvodu potreby získania zdrojov na trináste dôchodky. Je zrejmé, že pán minister chce doručiť kampaňový darček do prezidentských volieb, vyhýba sa však odpovediam na otázky, vyhlásila podpredsedníčka PS a predsedníčka ľudskoprávneho výboru NR SR Lucia Plaváková. “Minister

Progresívne Slovensko opätovne upozorňuje na návrh ministra práce Erika Tomáša na obmedzenie daňovej asignácie pre mimovládne organizácie z dôvodu potreby získania zdrojov na trináste dôchodky. Je zrejmé, že pán minister chce doručiť kampaňový darček do prezidentských volieb, vyhýba sa však odpovediam na otázky, vyhlásila podpredsedníčka PS a predsedníčka ľudskoprávneho výboru NR SR Lucia Plaváková.

Minister Tomáš svojím škodlivým návrhom robí rukojemníkov z mimovládnych organizácií, ktoré vykonávajú záslužnú činnosť a pomáhajú okrem iných aj seniorom, na ktorých pán minister tvrdí, že mu tak záleží. Na ľudskoprávnom výbore sme s ním chceli už druhýkrát diskutovať spoločne so zástupcami a zástupkyňami mimovládnych organizácií. Minister Tomáš však opätovne zabezpečil, aby výbor nebol uznášaniaschopný,” uviedla Plaváková s tým, že na viaceré otázky si občania a občianky zaslúžia odpovede.

Problémy a potreby dôchodcov a dôchodkýň sú podľa jej slov komplexnejšie ako jednorazová finančná pomoc a MVO dnes v mnohých oblastiach suplujú štát.

Ako chce seniorom a seniorkám zabezpečiť dostupnosť sociálnych služieb, či starostlivosť v odkázanosti? Ako nahradí výpadok financií rodinám s deťmi so zdravotným znevýhodnením? A kto bude rozhodovať o tom, že mimovládna organizácia je ušľachtilá? Bude to nejaká komisia? Ako chcú zaručiť jej nestrannosť?” spýtala sa Plaváková.

Členka ľudskoprávneho výboru Zuzana Števulová poukázala, že daňová asignácia funguje dlhé roky a na zmenu systému nie je dopyt. 

Aktívni občania a občianky sú základom demokratickej spoločnosti. To, že vládni poslanci a poslanyne už tretí raz odmietli diskutovať s nami a s pozvanými zástupcami a zástupkyňami občianskeho sektora len potvrdzuje, že nemajú odvahu nám, ani občianskemu sektoru čeliť, ale aj to, že v skutočnosti ide o akt pomsty a snahu občiansku spoločnosť a jej legitímnu kritiku zastrašiť a umlčať,” uviedla Števulová.

Podľa člena výboru Ondreja Prostredníka je toto konanie vládnych poslancov ukážkou toho, ako si koalícia predstavuje fungovanie demokracie. 
Žiaden dialóg. Žiaden priestor na kritické otázky. Pritom sme chceli hovoriť o jednom z pilierov demokracie a slobody – o fungovaní občianskej spoločnosti organizovanej v mimovládnych organizáciách. Tu vidíme v priamom prenose, ako táto koalícia pristupuje k občianskej spoločnosti. Považujem to za alarmujúce,” uzavrel Prostredník.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Martin Hojsík je jedným z najvplyvnejších politikov v 705-člennom Európskom parlamente

27. februára

EU Influence index zaradil medzi dvanásť najvplyvnejších politikov Európskeho parlamentu jeho podpredsedu Martina Hojsíka (PS/Renew). Za 20 rokov členstva Slovenska v EÚ sa v prvej...

Ak má Fico mierový plán pre Ukrajinu, mal by nám ho ukázať

26. februára

Premiér Robert Fico hazarduje s verejnou mienkou a predvádza falošnú marketingovú operáciu s cieľom odviesť pozornosť od domácich problémov, povedal na tlačovom brífingu predseda...

Predstavili sme prorodinný balíček, prináša škôlkovné až do 450 eur mesačne

24. februára

Skupina poslankýň a poslanec Progresívneho Slovenska predstavili prvé dva zákony z prorodinného balíčka, ktorý pomáha rodičom detí v predškolskom veku. Škôlkovné až do výšky 450...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare