Prejsť na obsah

Vláda nemá víziu pre slovenskú ekonomiku, neponúka nádej na lepšiu budúcnosť 

Programové vyhlásenie vlády nemá podľa Progresívneho Slovenska víziu pre slovenskú ekonomiku. Vágne pasáže PVV ukazujú, že vláda nemá plán pre budúcnosť, jej skutky zasa ohrozujú investície a ťahajú Slovensko do izolácie, vyhlásil podpredseda PS a poslanec NR SR Michal Truban. “Vláda vôbec nereaguje na najväčšie výzvy pre slovenské hospodárstvo, ktorými sú technologická a digitálna transformácia. V častiach podnikateľské prostredie

Programové vyhlásenie vlády nemá podľa Progresívneho Slovenska víziu pre slovenskú ekonomiku. Vágne pasáže PVV ukazujú, že vláda nemá plán pre budúcnosť, jej skutky zasa ohrozujú investície a ťahajú Slovensko do izolácie, vyhlásil podpredseda PS a poslanec NR SR Michal Truban.

Vláda vôbec nereaguje na najväčšie výzvy pre slovenské hospodárstvo, ktorými sú technologická a digitálna transformácia. V častiach podnikateľské prostredie či inovácie je programové vyhlásenie veľmi všeobecné, chýbajú aspoň rámcové termíny. Ak si vláda nedokáže stanoviť priority a zaviazať sa k cieľom, tak je jasné, že aj toto PVV skončí ako všetky štátne stratégie. Iba na papieri,” dodal Truban s tým, že ešte nebezpečnejšie pre budúcnosť Slovenska sú autoritárske maniere, ktoré vláda svojimi prvými skutkami ukazuje.

Nikto nebude na našom území investovať, ak sa Slovensko stane čiernou dierou na mape EU. Vzdelaní mladí ľudia už dnes chýbajú na našom pracovnom trhu takmer v každom segmente. Ak chceme, aby na Slovensko a do našej ekonomiky takíto ľudia prichádzali a nie odchádzali, tak im musíme garantovať budúcnosť v slobodnej európskej krajine. Nie niekde na izolovanej periférii,” zdôraznil Truban.

Podľa poslanca NR SR Štefana Kišša vláda Smeru nie je nepopísaný papier a 12 rokov skúseností s ňou nám neprinieslo ani sociálny štát, ani fungujúce zdravotníctvo či moderné školstvo, a už vôbec nedobiehame životnú úroveň EÚ tak, ako naši susedia.

Veľmi potrebná konsolidácia verejných financií je v programovom vyhlásení nedostatočná. Vláda naďalej hazarduje s dôverou finančných trhov a zahráva sa s gréckou cestou. Na to, aby sme znovu naštartovali ekonomiku, potrebujeme jasný plán ozdravenia verejných financií a reformy vo všetkých oblastiach. Tieto ambície však vláda nemá. Nemá skutočnú víziu pre zabezpečenie vyšších dôchodkov, platov či vyššej životnej úrovne,” uviedol Kišš. 

Na Slovensku máme tretiu najnižšiu produktivitu práce, poukázal poslanec NR SR Ján Hargaš. Dôvodom podľa neho je, že slovenské podniky nevedia aplikovať nové technológie, ktoré by produktivitu zvyšovali.

V programovom vyhlásení ale nevidíme nijaký plán, ako zvýšiť produktivitu práce pomocou podpory digitalizácie a technologických inovácií, a teda aj konkurencieschopnosť našich podnikov a mzdy zamestnancov. Vláda sa nevenuje ani výzvam najbližších mesiacov a rokov – európskej regulácii digitálneho priestoru, umelej inteligencii či kybernetickej bezpečnosti. Neustále opakuje floskuly o suverénnej zahraničnej politike, ale v oblastiach kľúčových pre konkurencieschopnosť našej ekonomiky žiadne suverénne postoje neponúka,” uzavel Hargaš. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Udržíme Slovensko v Európe, ukážeme svetu, že naša krajina je viac ako Fico 

Progresívne Slovensko dnes odštartovalo kampaň do európskych volieb. Udržíme Slovensko v Európe, nemôžeme dopustiť aby nás Fico z Únie postupne odtiahol, vyhlásil predseda PS a...

Za nečinnosť vlády pri šetrení platíme už teraz. Vyhrá Fico, prehrajú občania

Ďalšia hrozba straty európskych peňazí pre kroky súčasnej vlády prichádza v otázke výdavkových limitov. V podobe, ako ich predstavilo ministerstvo financií, neplnia míľniky v Pláne...

Majú všetku moc, no videopremiér Fico len fňuká a dejiny si ho raz môžu pamätať ako vlastizradcu

Namiesto fňukania a hádzania viny na opozíciu by mala vláda v Bruseli zachraňovať štyri miliardy z Plánu obnovy, o ktoré môže Slovensko prísť pre schválenie mafiánskeho balíčka....

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare