Slovenské školstvo je porazeným tohto rozpočtu. Progresívne Slovensko zdôrazňuje nutnosť okamžitých a systémových zmien v oblasti platov učiteľov, kvality vzdelávania a podpory regionálneho školstva. „Najväčší hoax rozpočtu je, že vláda dramaticky zvýšila financovanie na vzdelávanie, nie je to pravda, ide len o účtovnú operáciu. Veľkú časť nárastu tvorí preradenie materských škôl zo samospráv pod štát.
Slovenské školstvo je porazeným tohto rozpočtu. Progresívne Slovensko zdôrazňuje nutnosť okamžitých a systémových zmien v oblasti platov učiteľov, kvality vzdelávania a podpory regionálneho školstva.
„Najväčší hoax rozpočtu je, že vláda dramaticky zvýšila financovanie na vzdelávanie, nie je to pravda, ide len o účtovnú operáciu. Veľkú časť nárastu tvorí preradenie materských škôl zo samospráv pod štát. Školstvo produkuje žalostnú hodnotu za peniaze, je to dôsledok trinástich rokov vlád Roberta Fica. Namiesto plánovania a investícií ponúkajú len kozmetické opatrenia. Vo výdavkoch na vzdelávanie sme dlhodobo pod priemerom EÚ. V reálnom vyjadrení ešte budú klesať. Od roku 2022 klesnú z 4,5% na 4,06% HDP v roku 2027,“ uviedol poslanec PS a člen Výboru pre financie a rozpočet Štefan Kišš.
Podľa poslankyne PS Viery Kalmárovej je nárast spôsobený okrem presunu materských škôl zo samospráv na štát aj ďalšími výdavkami vyplývajúcimi zo zákonných nárokov a záväzkov z Plánu obnovy a odolnosti. „To znamená, že reálne prostriedky na rozvoj školstva sú minimálne a prostriedky na fungovanie škôl sú nedostatočné. Jednotková hodnota normatívov zostáva nezmenená, čo pri raste DPH na tovary a služby negatívne ovplyvní chod škôl,” zdôraznila.
„Zmrazenie platov v školstve je obrovský problém. Nástupný plat učiteľa zostáva na úrovni približne 1200 eur v hrubom, čo je vzhľadom na infláciu a rast životných nákladov neakceptovateľné. Navyše, nepedagogickí zamestnanci, ako sú upratovačky či kuchárky, zarábajú často menej ako minimálnu mzdu. Vláda núti podnikateľov a súkromné firmy platiť svojim zamestnancom minimálnu mzdu, no pri štátnych a verejných zamestnancoch túto povinnosť ignoruje,“ upozornila poslankyňa PS Tina Gažovičová.
Vláda podľa poslankyne PS a členky Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch Ingrid Kosovej deklaruje záujem o podporu školských zariadení, no realita je iná. „Okrem materských a základných škôl je ohrozené aj fungovanie školských zariadení v pôsobnosti miest a obcí. Ide o základné umelecké školy, centrá voľného času, školské kluby detí a školské jedálne, ktorým výrazne klesol normatív na žiaka. Školské zariadenia tak nebudú schopné ufinancovať svoju prevádzku a mzdy svojich zamestnancov. Buď ich dofinancujú samosprávy, ktoré kričia, že nemajú z čoho. Alebo, a to najmä v prípade súkromných zariadení, budeme svedkami ich zániku,“ uzavrela.
Podobné články
Delegácia strany dorazila do Kyjeva. Znovu otvárame dvere
17. januára
Do Kyjeva v piatok prišla silná delegácia politikov a političiek Progresívneho Slovenska. "Čakajú nás dôležité rokovania. Náš cieľ je jasný - znovu otvoriť dvere, ktoré Robert Fico...
Jaroslav Baška oklamal samosprávy, nemocnice chce posunúť súkromníkom
17. januára
Predaj troch nemocníc trenčianskeho kraja za euro sa nekoná, hoci Myjava aj Považská Bystrica o ne prejavili záujem. Predseda TSK a poslanec Smeru Jaroslav Baška potichu chystá ich prenájom...
Vyzývame ministra dopravy, aby zachoval údržbu ciest v pôvodnom režime
16. januára
Minister dopravy Jozef Ráž chce v čase vládnej konsolidácie presunúť údržbu ciest prvej triedy na súkromníkov. Údržbu to môže predražiť a celá iniciatíva ministra zaváňa kšeftom...