Útok v Spišskej Starej Vsi bol motivovaný nenávisťou k ženám a umožnený systémovými zlyhaniami. Násilie na ženách nesmieme ticho tolerovať, viaceré rezorty musia spraviť nápravu, vyhlásila poslankyňa NR SR Beáta Jurík. “Útočník sa v minulosti ženám vyhrážal. Spolužiačkam aj vyučujúcim chcel ublížiť, ak sa nebudú správať tak, ako on chce. Z návrhu prokurátora na väzbu vieme,
Útok v Spišskej Starej Vsi bol motivovaný nenávisťou k ženám a umožnený systémovými zlyhaniami. Násilie na ženách nesmieme ticho tolerovať, viaceré rezorty musia spraviť nápravu, vyhlásila poslankyňa NR SR Beáta Jurík.
“Útočník sa v minulosti ženám vyhrážal. Spolužiačkam aj vyučujúcim chcel ublížiť, ak sa nebudú správať tak, ako on chce. Z návrhu prokurátora na väzbu vieme, že obete mali byť až štyri – všetky ženy. Napriek tomu počúvame o individuálnom zlyhaní. A problém násilia na ženách tí, ktorí majú moc, naďalej ticho prehliadajú alebo bagatelizujú,” uviedla Jurík s tým, že v tomto prípade sa podľa nej jednalo o vraždu žien z dôvodu, že boli ženy.
V Spišskej Starej Vsi došlo k zlyhaniu viacerých rezortov, ktoré doteraz nepristúpili k zmenám, upozornila predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková. “V prvom rade to bolo opakované zamietnutie uloženia ochranného liečenia útočníkovi. Pred nedostatkami ochrannej liečby varovala aj Generálna prokuratúra, no koalícia našu žiadosť o navrhnutie legislatívnych zmien nepodporila. Vyzývame ministra spravodlivosti Suska, aby to napravil,” zdôraznila Plaváková.
Za ďalšie systémové zlyhanie označila výkon probačného úradu. Kým sa útočník v skúšobnej lehote spolužiačke vyhrážal zhodením z útesu a ďalším hrozil dobitím, podľa probačného úradníka viedol riadny život. “Ministerstvo vnútra zároveň odmieta povedať, aké zlyhania rezort identifikoval pri konaní policajtov. Ako môžu ľudia veriť, že sa im bude niekto naozaj venovať, keď dookola tvrdia, že všetko sú len individuálne zlyhania a nie systémový problém,” dodala Plaváková.
Tento prípad odhalil, ako veľmi nedostatočná je spolupráca medzi rezortmi spravodlivosti, vnútra, školstva a sociálnych vecí a ich podriadených organizácií, vyhlásila Simona Petrík. “Chcem upozorniť na ohlušujúce ticho zo strany rezortu ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Erika Tomáša. Mal by jasne vysvetliť, ako a či vôbec konal príslušný Úrad práce, ktorý vykonáva Sociálnoprávnu ochranu detí a sociálnu kuratelu. Tá totiž napriek dlhodobému problematickému správaniu útočníka nijako nezasiahla. A čo je horšie, obete jeho násilného správania neboli vôbec chránené,” upozornila Petrík.
“Vyzývam všetkých ministrov dotknutých rezortov, aby vytvorili odbornú medzirezortnú komisiu, ktorá preskúma nedostatky prípadu, a príde aj s konkrétnymi opatreniami. Pamiatku obetí si najlepšie uctíme tak, že do budúcna zabránime podobným tragédiám,” uzavrela Petrík.
Podobné články

Keketi poslúchol a dostal dobre platený flek. Je to politická korupcia
20. marca
Koaličná rodina sa o svojich verných členov postará, aj keby malo ísť o politickú korupciu či kupčenie s hlasmi. Najnovším prípadom je Dušan Keketi, ktorý odovzdal ministerstvo športu...

Vlády Roberta Fica na Gemer zabudli, dokonale to ilustruje prázdne pole a neexistujúca rýchlostná cesta
20. marca
Výjazdy Progresívneho Slovenska pokračujú v regiónoch Ficovej chudoby a nesplnených sľubov, na Gemeri a Malohonte. Ficova vláda tu rokovala viac ako desaťkrát, vždy nasľubovala hory doly,...

Robert Fico chráni ruských oligarchov a hrozí blokovaním sankcií
20. marca
Robert Fico pred odchodom na samit v Bruseli neodpovedal, prečo Slovensko spoločne s Maďarskom trvali na vyškrtnutí 4 ruských oligarchov zo sankčných zoznamov. Namiesto toho hovoril o tom,...