Prejsť na obsah

Útokom na školách musíme predchádzať. Vyzývame ministra školstva, aby konal

Progresívne Slovensko v marci predloží návrhy zákonov, ktoré pomôžu predchádzať útokom na školách, ak ministerstvo školstva nepredstaví vlastné riešenie. Na školách potrebujeme bezpečné prostredie pre naše deti, to však nepôjde s predsedom vlády, pre ktorého školstvo nie je prioritou, vyhlásila členka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch Ingrid Kosová.  “Ľudia, ktorí

Progresívne Slovensko v marci predloží návrhy zákonov, ktoré pomôžu predchádzať útokom na školách, ak ministerstvo školstva nepredstaví vlastné riešenie. Na školách potrebujeme bezpečné prostredie pre naše deti, to však nepôjde s predsedom vlády, pre ktorého školstvo nie je prioritou, vyhlásila členka Výboru NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež, šport a cestovný ruch Ingrid Kosová. 

Ľudia, ktorí majú väčšinu moci v krajine blúznia o akomsi prevrate. Pritom vidíme, že skutočne ohrozené sú naše deti a mládež. Stali sa obeťou polarizovanej spoločnosti a nenávistných prejavov na sociálnych sieťach zo strany samotných predstaviteľov vlády. Tí ignorujú potrebu moderného a bezpečného školského prostredia. Ak sa minister školstva nerozhýbe, na marcovej parlamentnej schôdzi predložíme návrhy zákonov na zvýšenie bezpečnosti a prevencie na školách my,” dodala Kosová. 

Poslankyňa NR SR Viera Kalmárová priblížila legislatívne návrhy, ktoré PS pripravuje. Slabým miestom je v súčasnosti podľa jej slov prenos informácií o problematických žiakoch.  

Pri prechode zo základnej na strednú školu či prestupe medzi školami nie sú posúvané informácie o správaní žiaka, jeho problematických vyjadreniach či postojoch. Školu by povinne mali informovať o problematickom správaní žiaka aj jeho zákonní zástupcovia či inštitúcie, ktoré s ním pracujú – napríklad polícia alebo sociálna kuratela,” uviedla Kalmárová s tým, že je nutné zmeniť aj nedostatočné právomoci škôl, aby v kritických chvíľach mohli zabrániť najhoršiemu. “V extrémnych prípadoch, aký bol v Spišskej Starej Vsi, by škola mohla dočasne vylúčiť potenciálne nebezpečného žiaka, a mala by mu vzdelávanie poskytovať dištančnou formou.”

Duševné zdravie mladých je v kríze, a školy nemajú dostatok odborníkov, zdôraznila členka školského výboru Tina Gažovičová. “Na jedného školského psychológa pripadá 800 detí. Poradenské služby sú poddimenzované a v tejto situácii hrozí, že minister Drucker zoberie časť peňazí určených na financovanie reformy podporných opatrení, aby zabezpečil sľúbené zvýšenie platov učiteľov. Apelujeme naňho, aby tieto dve veci oddelil a neuberal z pomoci deťom,” vyhlásila Gažovičová. 

Tragédie, ako tá v Spišskej Starej Vsi ukazujú, že štát nepočúva odborníkov, dodal poslanec NR SR Michal Sabo.  “Tí dlhodobo upozorňujú na radikalizáciu mladých ľudí. Predstavitelia koalície však neustále útočia na mimovládne organizácie, ktoré štát v oblasti duševného zdravia suplujú. Mnohé museli žiadať o pomoc s financovaním aj verejnosť. Vláda totiž nevyhlasovala alebo zdržiavala grantové výzvy. Hrozilo dokonca, že jedno z občianskych združení bude musieť zatvoriť tri centrá pomoci. Vláda na duševné zdravie mladých ľudí kašle, a to je mimoriadne nebezpečné,” uzavrel Sabo. 

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Samozvanej strane regiónov - Hlasu vyhovuje zmrazenie peňazí pre samosprávy

Poslanci strany HLAS neprišli podporiť naše uznesenie, hoci hovorí len to, čo sami regiónom sľubovali už v kampani. Kým poslanci Hlasu odmietajú podporiť uvoľnenie 200 miliónov eur pre...

B. Vančo: Zvolávame mimoriadne rokovanie výboru, zlyhania ministra Suska sú zásadné

Novela Trestného zákona z dielne ministra spravodlivosti Borisa Suska priniesla svoje skazené ovocie. Trpia ňou bežní ľudia aj právny štát, povedal člen Ústavnoprávneho výboru NR SR...

Transakčná daň ničí slovenskú ekonomiku už 100 dní, vracia sa doba cashu

Letná sezóna je v plnom prúde, ľudia v cestovnom ruchu doplácajú na hlúpu transakčnú daň, ktorá im ničí ich podnikanie. Reštaurácie, malé obchody aj penzióny už prestávajú...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare