Prejsť na obsah

Dvořák: Problémy s pediatrami a pediatričkami potrebujú akútne aj systémové riešenia

Problémy s pediatrami a pediatričkami, ktorým v súčasnosti Slovensko čelí, potrebujú podľa experta na zdravotníctvo Oskara Dvořáka akútne aj systémové riešenia.  „Pediatrov a pediatričiek máme v bežných ambulanciách veľmi málo. Polovica z nich je už v dôchodkovom veku a ak nič nespravíme, tak do pár rokov nám môže chýbať až polovica pediatrov a pediatričiek z

Problémy s pediatrami a pediatričkami, ktorým v súčasnosti Slovensko čelí, potrebujú podľa experta na zdravotníctvo Oskara Dvořáka akútne aj systémové riešenia. 

„Pediatrov a pediatričiek máme v bežných ambulanciách veľmi málo. Polovica z nich je už v dôchodkovom veku a ak nič nespravíme, tak do pár rokov nám môže chýbať až polovica pediatrov a pediatričiek z celkového potrebného počtu,“ varuje Dvořák. 

Akútne riešenia tejto situácie sú podľa neho tri. „Tou najviac spomínanou požiadavkou, ktorú musí odklepnúť parlament, je skrátenie ambulantných pohotovostných časov z 22-hej hodiny na 20-tu. Ďalej je to optimalizácia bodov pohotovostí, keďže viaceré už dnes nefungujú kvôli nedostatku lekárov a iné môžu prestať fungovať vo veľmi blízkej dobe. Toto opatrenie má v rukách ministerstvo cez svoju vyhlášku,“ skonštatoval s tým, že v budúcnosti by mali byť ambulantné pohotovosti čo najviac koncentrované do nemocničných urgentných príjmov, ako je to napríklad aj v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave, čím by sa vytvorili takzvané nízkoprahové urgentné príjmy. „To znamená, že všetku urgentnú starostlivosť nájde pacient na jednom mieste. Ak teda prídete na urgentný príjem s menej závažným prípadom, personál vás môže rovno presunúť do ambulantnej pohotovosti a naopak,“ doplnil Dvořák.

Tieto akútne riešenia však podľa neho problém s pediatriou nevyriešia. „Ide len o rýchlu záplatu, aby sa doslovne z týždňa na týžden nepozatvárali desiatky až stovky bežných pediatrických ambulancií. Prijatie týchto rýchlych záplat stojí údajne na nemocničných odborároch, ktorí sa obávajú väčšieho zahltenia nemocníc po skrátených pohotovostných hodínách. Naopak, extrémnej zahltenosti nemocníc by sme sa mali obávať, ak tieto rýchle opatrenia nepríjmeme a až polovica pediatrov a pediatričiek sa rozhodne ísť do dôchodku a kompletne pozatvárajú svoje ambulancie,“ upozornil Dvořák.

Na celkovú stabilizáciu pediatrie potrebujeme podľa neho odvážnejšie a systémovejšie riešenia. „Pridanie nového termínu na prihlásenie do rezidentského štúdia, elektronizácia práceneschopnosti alebo odstránenie vypisovania niektorých potvrdení sú síce fajn, ale nie sú žiadnym zázračným riešením. Ani pri horiacom motore lietadla nezačnete ako prvé opravovať rozhegané sedadlá,“ uviedol Dvořák. 

V prvom kroku je podľa neho nutné odbremeniť všeobecných lekárov a lekárky, aby tí mohli zas odbremeniť pediatrov a pediatričky. Na tento cieľ môžeme využiť ambulantných internistov a internistky, ktorých je spomedzi všetkých ambulantných špecialistov najviac. „Našou snahou musí byť čo najviac túto ambulantnú internistickú špecializáciu priblížiť všeobecnému lekárstvu – platbami, povinnosťami, aj kompetenciami. Tak ako doteraz, internisti aj naďalej môžu riešiť vysoký tlak, robiť predoperačné vyšetrenia, sono, EKG a iné. Po novom však budú mať na starosti aj chrípky, preventívne prehliadky a iné vecí, ktoré musia robiť aj všeobecní lekári,“ myslí si Dvořák. 

V ďalšom kroku by posilnení všeobecní lekári prevzali časť povinností pediatrov a odbremenili ich. „Asi polovica našich pediatrov sa stará aj o dospelých ľudí, o takzvaný dorast do dovŕšenia 28. roku. Pacientov starších ako 18 rokov môžeme pritom bezpečne presunúť k všeobecným lekárom pre dospelých. Ak by bolo treba pediatrov odbremeniť ešte viac, môžeme posunúť túto hranicu na 15 rokov, podobne ako to funguje v Česku“ navrhuje Dvořák. Je tiež podľa neho načase začať diskutovať, či by bežnú starostlivosť o deti nemali vykonávať častejšie všeobecní lekári.

Rovnako je tiež potrebné pokračovať aj v posilňovaní kompetencií sestier, odstraňovaní administratívnych bariér, zatraktívňovaní rezidentského štúdia, elektronizácii, vzdelávaní rodičov, podpore vzniku nových ambulancií a mnohých ďalších oblastiach. „Z hľadiska rozsahu problému ide v súčasnej kríze však len o kvapky v mori. Dokonca aj výchova úplne nových, mladých pediatrov a pediatričiek môže trvať až desať rokov. Bez skutočne radikálnych krízových opatrení, ktoré opisujem vyššie, súčasnú pediatrickú krízu nevyriešime,“ uzavrel Dvořák.

Zdielať
FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare

Podobné články

Oskar Dvořák: Kotlár dostáva od štátu príplatok za konšpirácie 50-tisíc eur

21. októbra

Minister vnútra Šutaj Eštok dnes celému Slovensku oficiálne potvrdil, že splnomocnenec vlády Kotlár je úplne zbytočný, pripomenul odborník Progresívneho Slovenska na oblasť...

Zdravotníctvo je v katastrofálnom stave a Robert Fico opäť dáva ruky preč

21. októbra

Progresívne Slovensko vyzýva ministra Šaška, aby zastavil chaos v zdravotníctve a obzvlášť v trenčianskej nemocnici. Po 13 rokoch Ficových vlád od premiéra znova počujeme len smutné...

Predkladáme novelu zákona o miestnom poplatku za rozvoj

19. októbra

Rozhodli sme sa predložiť na októbrovú schôdzu parlamentu novelu zákona o miestnom poplatku za rozvoj, ktorá reaguje na požiadavky NKÚ a taktiež obcí po celom Slovensku, vyjadril sa...

FacebookTwitterLinkedInEmailCopy LinkShare