To, čo sme dnes videli po zasadnutí Bezpečnostnej rady sa dá zhrnúť pomenovaním “dlažobné kocky 2”. Je to ako v roku 2018, keď bol premiér Fico v koncoch a tesne pred svojou demisiou. Keď stráca podporu verejnosti a rozpadá sa mu zlepenec, začne panikáriť a blúzniť o štátnych prevratoch, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
To, čo sme dnes videli po zasadnutí Bezpečnostnej rady sa dá zhrnúť pomenovaním “dlažobné kocky 2”. Je to ako v roku 2018, keď bol premiér Fico v koncoch a tesne pred svojou demisiou. Keď stráca podporu verejnosti a rozpadá sa mu zlepenec, začne panikáriť a blúzniť o štátnych prevratoch, vyhlásil predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka.
“Čo si má pomyslieť bežný občan SR, ktorý zrazu z médií počuje predsedu vlády, ako rozpráva o štátnom prevrate a útoku na ústavné zriadenie? Keď sa pozrieme aj na závery bezpečnostnej rady, tak nepadli žiadne konkrétne obvinenia, ani žiadne konkrétne opatrenia. Pán premiér, ak by sa tu ten prevrat naozaj dial, tak by ste mali reálne konať. Inak ohrozujete ústavné zriadenie vy. Realita je taká, že sa len snažíte odviesť pozornosť od svojich zlyhaní. A od toho, že ste spolu s Tiborom Gašparom pripustili vystúpenie z EÚ ako možný smer či cieľ vašej politiky, čo vydesilo už aj vašich voličov,” zdôraznil Šimečka.
Pre Roberta Fica má odkaz, PS má jediný cieľ – poraziť ho v demokratických voľbách. Nič viac, nič menej. A tiež má odkaz aj pre bežných ľudí – príďte zajtra pokojne a slušne vyjadriť svoj občiansky názor. Nedajte sa ani vyprovokovať. Ukážme v piatok na námestiach po celom Slovensku, že si naše občianske práva zobrať nenecháme a že sa Ficom nenecháme vytiahnuť z Európy.
“Kedy naposledy bol napríklad šéf SIS prítomný na politickej tlačovke, ako to bolo dnes? Nie ako vystupujúci, ale len sa postaviť. A kde bol potom šéf vojenského spravodajstva? Ak sa naozaj jedná o prevrat, ako to premiér tvrdí, ako je možné, že tá správa v parlamente mala len stupeň utajenia dôverné?” pýta sa odborník PS na bezpečnosť Peter Bátor.
“Dôverné je druhý najnižší stupeň utajenia. Čo je ešte tajnejšie ako priame ohrozenie zriadenia a demokracie, ako to dnes tvrdili svorne prezident, premiér a ďalší? V tom prípade to malo byť prísne tajné. Tak alebo zlyhal spracovateľ pri utajovaní správy, alebo v nej naozaj nič nie je. Lebo dôverné je spôsob komunikácie napríklad našich ambasád o záznamoch z obedov s kolegami,” dodal.
“Ako členka Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu SIS si myslím, že riaditeľ SIS Pavol Gašpar tento týždeň prekročil tieň protekčného synčeka a stal sa nedôstojným nástupcom Ivana Lexu. Zúčastnila som sa každého jedného zasadnutia SIS v uplynulom roku a riaditeľ nám ani raz nenaznačil, že by v tomto štáte hrozil prevrat. Ak by išlo naozaj o reálnu hrozbu, výbor by bol zvolaný a tieto informácie na ňom prezentované. Zo všetkého čo viem a čo som počula totiž vyplýva, že táto správa SIS je klamstvo a jedna veľká konšpirácia,” povedala poslankyňa PS Zuzana Števulová.
“O integrite slovenskej informačnej služby žiaľ dnes už niet pochýb. Varovali sme už pri výbere pána Gašpara na post riaditeľa, že túto dôležitú službu čaká politizácia. To sa žiaľ potvrdilo na 100%,” povedal podpredseda PS Tomáš Valášek.
“Dnes zaznela po Bezpečnostnej rade nová informácia. Vláda sa vo svojom varovaní opiera aj o informácie z vojenského spravodajstva. Členovia osobitného kontrolného výboru by mali byť oboznámení vojenským spravodajstvom s povahou informácií, na ktorých je varovanie vlády založené. Preto budem informovať verejnosť po mimoriadnej schôdzi, ktorú som zvolal v Národnej rade, v piatok ráno o 10:00,” uzavrel Valášek.
Podobné články

Zuzana Števulová: Pomstychtivá koalícia tak dlho bojovala s mimovládkami, až im nechtiac pomohla
17. apríla
Koalícia vo svojom ťažení proti mimovládkam celý čas zdôrazňovala, že im ide o väčšiu transparentnosť a prehľad v tom, kto občianske organizácie financuje. "Svojim babráckym...

V zákone o vysokých školách ministerstvo nemyslí na študentov so znevýhodnením
17. apríla
Ministerstvo školstva zverejnilo vecný zámer zákona o vysokých školách. Medzi 19 priorít sa dostala aj umelá inteligencia či doktorandské školy. Žiaľ, nedostali sa tam študenti so...

Vláda nesmie obísť samosprávy pri rozhodovaní o eurofondoch. V Bruseli ich chránime, doma ich ohrozujú
17. apríla
Brusel/Bratislava, 17. apríl – Európska komisia navrhuje nové priority vo využívaní eurofondov. Samosprávy sa oprávnene obávajú, že vláda môže presunúť eurofondy určené pre ne, na...